CT HS Class Championship Results

A forum to discuss pole vaulting or anything else relating to Connecticut, Massachusetts, Rhode Island, Vermont, New Hampshire, and Maine

Moderator: VaultnGus

User avatar
Russ
PV Master
Posts: 704
Joined: Thu Nov 14, 2002 9:36 am
Location: Boston/Connecticut
Contact:

CT HS Class Championship Results

Unread postby Russ » Sun Feb 14, 2010 8:24 pm

Feb. 11, 2010 New Haven, CT
Women Pole Vault
================================================================================
CLASS L: # 11-00 2008 Lauren Bennett, East Lyme
Min Standard: * 7-06
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Robin Bone 10 Darien 11-06.00 11-07.00# 10
2 Elizabeth Crafford 11 Darien 10-00.00 10-00.00* 8
3 Chloe Hop 12 East Lyme 9-00.00 9-00.00* 6
4 Martina Benassi 11 North Haven 9-01.00 J9-00.00* 4
5 Lindsay Meyer 12 North Haven 9-00.00 8-06.00* 1.50
5 Ann Fucigna 12 Darien 8-00.00 8-06.00* 1.50
7 Jessica Nielsen 12 Mercy 8-06.00 8-00.00*
8 Charlotte Phillips 11 Darien 8-06.00 J8-00.00*
9 Jane Martinez 10 East Lyme 8-00.00 7-06.00*
9 Lee Bolton 11 Darien 8-00.00 7-06.00*
-- Sarah Whalen 10 Windsor 8-00.00 NH
-- Kaelyn Moore 11 Windsor 8-00.00 SCR


Men Pole Vault
================================================================================
CLASS L: # 15-07 2006 Jordan Thull, East Lyme
Min Standard: * 10
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Aljerome Duyan 12 Fitch 12-06.00 13-00.00* 10
2 Ben Nalette 12 Wethersfield 13-00.00 12-06.00* 7
2 Eric Lysenko 12 New Canaan 12-06.00 12-06.00* 7
4 Edward Hemmerle 11 Wilton 12-00.00 12-00.00* 4
5 Tyler John 10 Masuk 11-06.00 J12-00.00* 2
6 Lucas Genovese 11 Wilton 11-06.00 11-06.00* 1
7 Tyler Egner 12 East Lyme 11-00.00 11-00.00*
8 Christian Wright 11 Wethersfield 11-06.00 J11-00.00*
9 Cameron Armstrong 11 New Canaan 10-06.00 J11-00.00*
10 Ryan Leddy 12 Wilton 11-00.00 10-06.00*
10 T. J. Dwyer 12 North Haven 11-00.00 10-06.00*
12 Colin Vanderhorn 11 Darien 10-06.00 10-00.00*
-- Peter Rodrigues 12 Naugatuck 12-06.00 NH
-- Taylor Lysenko 12 New Canaan 12-06.00 NH
-- Nelson Conover 11 New Canaan 10-06.00 NH
-- Stephen Anderson 11 Middletown 10-06.00 SCR

February 12, 2010 New Haven, CT

Women Pole Vault
================================================================================
Class M: # 10-06 2/12/2009 Teresa Parker, Bacon Academy
Min Standar: * 7-06
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Jess Davis 12 Nonnewaug 9-00.00 9-00.00* 10
2 Elyse Phillips 12 Ledyard 8-06.00 J9-00.00* 8
3 Kelsey Hall 11 Bacon Academ 8-00.00 8-00.00* 6


Men Pole Vault
================================================================================
Class M: # 14-01.50 1982 Scott Tucker, Guilford
Min Standar: * 10-00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Kirk Gardner 11 Brookfield 12-00.00 12-00.00* 10
2 Josh Biron 12 Plainfield 11-06.00 11-06.00* 8
3 Jack Somers 11 Sheehan 11-00.00 J11-06.00* 6
4 Joe Pasco 11 Lewis Mills 13-00.00 11-00.00* 3
4 Kevin McGill 12 Bacon Academ 11-09.00 11-00.00* 3
6 Lance Lambert 12 Windham 11-00.00 J11-00.00* 1
7 Michael DiStasio 11 Branford 10-06.00 J11-00.00*
7 Tim Murphy 10 New Fairfiel 11-00.00 J11-00.00*
9 Robert Cotten 11 Bacon Academ 10-06.00 10-06.00*
10 Jimmy Nolan 11 Berlin 10-06.00 1-00.00
-- Christopher Kelly 11 Lyman Hall 10-06.00 NH
-- Alex Case 11 Branford 11-06.00 SCR
-- Elliott Grom 12 New Fairfiel 11-06.00 SCR
-- Adam Fekieta 11 Lyman Hall 11-00.00 SCR


February 13, 2010 New Haven, CT
Women Pole Vault
================================================================================
Class S: # 11-00 2/14/2009 Emily Ando, Weston
Min Standar: * 7-00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Emily Ando 12 Weston 11-06.00 11-00.00# 10
2 Erica Litvak 11 Weston 10-06.00 10-06.00* 8
3 Katie Watts 9 Valley Regio 10-06.00 10-00.00* 6
4 Andrea Galanto 12 East Hampton 9-06.00 9-00.00* 4
5 Elizabeth Bartlett 12 Griswold 9-00.00 8-06.00* 2
6 Kayla Bleau 11 Seymour 8-06.00 J8-06.00* 1
7 Sage Silverstein 10 Weston 7-06.00 8-00.00*
8 Allison Bruce 11 Stafford 7-06.00 J8-00.00*
9 Daniella Janis 11 Weston 8-00.00 J8-00.00*
10 Stephanie Willette 10 Seymour 8-00.00 J8-00.00*
11 Alyssa Giegerich 10 Old Saybrook 8-00.00 7-06.00*
11 Laura Caruso 10 Lewis Mills 7-06.00 7-06.00*
11 Heather Ingraham 11 Cromwell 7-06.00 7-06.00*
14 Christina Corey 11 Griswold 7-06.00 7-00.00*
15 Emily Coyne 11 Seymour 8-00.00 J7-00.00*
-- Susan Grace 12 Weston 7-06.00 NH
-- Amy Huhn 12 Windham Tech 9-00.00 NH
-- Brittany Battis 12 Woodland 9-00.00 SCR


Men Pole Vault
================================================================================
Class S: # 14-06 2008 Matt Alexander, Windham Tech
Min Standar: * 10-00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Ryan Luby 12 Seymour 13-06.00 13-06.00* 10
2 Matthew Stephan 12 Ellington 13-00.00 J13-06.00* 8
3 Nathan Abraham 11 East Hampton 11-06.00 12-06.00* 6
4 Samuel Frey 12 Coginchaug 11-06.00 11-06.00* 3
4 Ben DeCresente 10 East Hampton 11-00.00 11-06.00* 3
6 Ryan Rubega 11 East Hampton 12-00.00 J11-06.00* 1
7 Damon Rummel 11 Stafford 11-00.00 J11-06.00*
8 Zachary Azer 11 Cromwell 11-00.00 11-00.00*
9 James Farrell 11 Seymour 10-00.00 10-06.00*
10 Christian Pierson 12 Cromwell 10-00.00 10-00.00*
10 Mark Fahey 12 Windham Tech 10-06.00 10-00.00*
10 Jon Drobiarz 12 Old Saybrook 10-06.00 10-00.00*
-- William Conroy 12 Coginchaug 11-06.00 NH


February 13, 2010 New Haven, CT
Women Pole Vault
================================================================================
CLASS LL: # 11-02 2008 Kim Johnson, NFA
Min Standar: * 7-06
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Kaylan Pickford 12 Norwich Free 12-00.25 11-06.00# 10
2 Allison Sullivan 10 Norwich Free 11-00.00 11-00.00* 8
3 Jessie Banning 12 Norwich Free 10-06.00 J11-00.00* 6
4 Erin Saucier 12 Southington 10-01.00 10-00.00* 4
5 Lexie Schachne 10 Staples 9-06.00 9-06.00* 2
6 Nicole Lorinsky 10 Norwich Free 8-06.00 8-06.00* 1
7 Rhiannon Jacobs 10 Southington 8-06.00 J8-06.00*
8 Sarah Schulefand 12 Cheshire 8-06.00 J8-06.00*
9 Rachel DePalma 11 Amity 8-06.00 J8-06.00*
10 Alisha Washer 11 Southington 8-06.00 8-00.00*
11 Jennifer Jackson 12 Cheshire 8-06.00 7-06.00*
12 Chanelle Howell 12 Hamden 8-00.00 J7-06.00*
12 Briana Ramirez 10 Norwich Free 8-00.00 J7-06.00*
-- Colleen Woxholdt 11 Danbury 8-00.00 NH


Men Pole Vault
================================================================================
CLASS LL: # 14-05 2/13/2009 Paul Chandler, STAPLES
Min Standar: * 10-00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Paul Chandler 12 Staples 14-06.00 14-00.00* 10
2 Josh Fish 12 Norwich Free 12-06.00 13-00.00* 8
3 Christopher Dubuc-Penny 11 Danbury 13-00.00 J13-00.00* 6
4 James Hill 12 Glastonbury 12-00.00 12-06.00* 4
5 Daniel Willen 12 Glastonbury 12-00.00 11-06.00* 0.75
5 Pat Conaty 12 Southington 11-06.00 11-06.00* 0.75
5 William Llamas 12 Glastonbury 11-06.00 11-06.00* 0.75
5 Eliot Bass 12 Staples 12-00.00 11-06.00* 0.75
9 Wesley Langham 12 Staples 11-06.00 11-00.00*
10 Tim Bauman 12 Glastonbury 11-00.00 J11-00.00*
11 Sean Reddy 12 Glastonbury 10-06.00 10-06.00*
12 Zachary Russel 12 Trumbull 10-06.00 J10-06.00*
-- John Demetres 11 Staples 10-06.00 NH
-- Casey Colasurdo 12 Staples 11-06.00 NH
-- Hunter Kodama 12 Norwich Free 10-06.00 NH
-- Umang Gangwar 12 Trumbull 11-00.00 NH
-- Andrew Avalone 12 Xavier 10-06.00 SCR
-- Dean Hefnawy 10 Staples 11-00.00 SCR
Russ

"If you fail to plan, you plan to fail."

Return to “New England Region”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests